We use cookies to enable functions on our site and to improve your shopping experience. By continuing browsing the website, you accept our use of cookies. For more information on our cookies and how you can reject them, please visit our Privacy Policy page.

Welcome you're in
United States
X

Language & Shipping

Please select the country where your order will be shipped to. This will give you the correct pricing, delivery times and shipping costs for your destination. All order are dispatched from Sweden.

Language
Shipping

Kids Power Houdi

Skön och smidig fleecetröja i slitstark Polartec® Power Stretch® Pro med avtagbar huva. Vår klassiska Power Houdi – för barn! Power Houdi har alla egenskaper som vi tycker att en bra teknisk fleecetröja ska ha, bra fukttransport, snabbtorkande, stretchigt och bra värmande egenskaper.

Välj färg

Välj storlek

  • Storlek:
Storleksguide

130 USD

Free shipping on your order
Delivery within 3 - 5 days
30 days return policy

Kids Power Houdi

Houdinis klassiska Power Houdi i Polartec® Power Stretch® Pro för de lite mindre barnen är minimalistisk med har ändå allt som behövs. Den har alla egenskaper som vi tycker att en bra teknisk fleecetröja ska ha; bra fukttransport, snabbtorkande, stretchigt och bra värmande egenskaper. Materialet har en slitstark utsida för att öka hållbarheten. Mjuk microfleece på insidan som kommer att behålla värdefull kroppsvärme, ger maximal rörelsefrihet och är skön mot huden.

Polartec® Power Stretch® Pro är en syntetmaterial som ger bra förhållande mellan värme och vikt och den har bra fukttransport. Den mjuka insidan är behaglig om den är direkt mot huden. Ytan på tyget är mycket slitstarkt vilket förlänger plaggets livslängd.

Om du letar efter en smidig värmande tröja som kommer att hålla barnen varma, torra och bekväma oavsett vad, och som kommer hålla i många år, är detta definitivt vad du letar efter. När den är urvuxen eller inte används längre, lämna den vidare till en vän eller sälj den via Houdinis second-hand.

Snap on Hood


Avtagbar huva

Kids Power Houdi har en avtagbar huva, där tröjan utan huva har en hög välformad och värmande krage.

Kids Power Houdi Materialfakta

Vikt:

0.190 kg

Bluesign®

  • Bra förhållande värme/vikt
  • Fukttransporterande insida i microfleece
  • Hög välformad krage och huva
  • Förlängda ärmar med tumhål
  • Dold dragsko i huva och nertill
  • Regular fit
  • Materialet godkänt av Bluesign®
  • Tillverkad i Polen

Polartec® Power Stretch® Pro

  • Ursprung: USA
  • 53% Polyester, 38% Polyamid, 9% elastan
  • Bluesign® certifierat
  • Vikt: 246g/m2
  • Utmärkt andningsförmåga
  • Aktiv fukttransport
  • Snabbtorkande två-komponentskonstruktion
  • Fukttransporterande mikrofleeceinsida
  • 4-väggstretch
  • Hållbart polyamid-ytskikt

Polartec® Power Stretch® Pro är en syntetmaterial som ger bra förhållande mellan värme och vikt och den har bra fukttransport. Den mjuka insidan är behaglig om den är direkt mot huden. Ytan på tyget är mycket slitstarkt vilket förlänger plaggets livslängd.

Storleksguide

Alla mått tas direkt på kroppen. Måtten är i centimeter.

Kids8090100110120
Chest5052555760
Waist4850525456
Seat5154576063
Sleeve & Shoulder3539434649
Inner Leg3036424854
Kids8090100
Chest505255
Waist485052
Seat515457
Sleeve & Shoulder353943
Inner Leg303642
Kids110120
Chest5760
Waist5456
Seat6063
Sleeve & Shoulder4649
Inner Leg4854

Vad tycker du om passformen?

  • Tight passform 118
  • Normal passform 113
  • Lös passform 36

Välj färg

Välj storlek

130 USD