Welcome you're in
X

Language & Shipping

Please select the country where your order will be shipped to. This will give you the correct pricing, delivery times and shipping costs for your destination. All order are dispatched from Sweden.

Language
Shipping

Vanliga frågor

Hur lång tid tar det innan jag får min order?
Leveranstiden är normalt 2-5 dagar beroende på vart i Sverige du bor.
Jag har fått ett mail om att min order skickats. Hur vet jag när det är framme?
När ditt paket har levererats får du ett sms om vart du kan hämta det. Du kan följa din order på DHLs hemsida genom att ange kollinummret som finns i det mail du fått av oss.
Till vilken adress skickar jag tillbaks en order till?
Returer skickas till: Houdini Sportswear, Finnboda Varvsväg 16, 131 73 Nacka
Mitt plagg har gått sönder. Vad gör jag?
Ta kontakt med vårt Repair Center på 08-760 10 45 eller repaircenter@houdinisportswear.com så hjälper vi dig.

Betalsätt

Vi erbjuder följande betalningssätt

  • VISA / Mastercard / AMEX
  • PayPal
  • Faktura, via Klarna

Kortbetalning

Du kan alltid känna dig trygg i att handla med svenska kort utställda av VISA, MasterCard eller AMEX. Vi samarbetar med DIBS Payment Services, som är Nordens ledande leverantör av betaltjänster via Internet och certifierade enligt kortindustrins nya skärpta säkerhetskrav PCI-DSS (Payment Card Industry Data Security Standard).

När du betalar med kort skickas du vidare till en säker sida med SSL-certifikat hos DIBS Payment Services, där du tryggt fyller i dina kortuppgifter och genomför betalningen. När betalningen har godkänts skickas du tillbaka till houdinisportswear.com där du får en bekräftelse på att ditt köp är genomfört. Ingen extra avgift tillkommer när du betalar med kort.

Faktura

Väljer du att betala med faktura skickas en faktura till den e-post du angett när du lagt din beställning. Observera att du måste vara folkbokförd på leveransadressen för att kunna handla mot faktura. Betalning ska ske inom 14 dagar från fakturadatum. Skulle din betalning vara försenad skickas en skriftlig påminnelse med påminnelseavgift till dig. Vid försenad betalning utgår påminnelseavgift med det belopp som är tillåtet enligt lag, f.n. 50 kr samt dröjsmålsränta med 24% + gällande referensränta. Vid ytterligare försening tillkommer en lagstadgad inkassoavgift.
Läs mer här

PayPal

PayPal har utvecklats från grunden till att vara ett av de säkraste sätten att skicka pengar online. Till skillnad från andra finansinstitut skickas betalningar utan ekonomisk information. Det fungerar på det sätt att du skaffar ett konto hos PayPal. Det kontot fyller du sedan med pengar, från t.ex. ditt kreditkort eller ditt bankkonto. Sedan när du ska lägga din order hos oss väljer du betalningsalternativet PayPal i Kassan och då för du över pengar från ditt PayPal konto till oss på Houdini Sportswear.
För att betala med PayPal behöver du ett PayPal konto.
Vi på Houdini tar inte ut någon avgift om du väljer att betala med PayPal.


Leveranssätt och fraktkostnad

Snabb & trygg leverans:

De varor som är tillgängliga för att lägga i kundkorgen är lagervaror för omgående leverans. Alla beställningar som görs innan klockan 15:00 skickas normalt samma dag, gäller vardagar. Leveranstiden är normalt 2-5 dagar beroende på vart i Sverige du bor. Vi skickar alla våra försändelser med DHL.

Fraktkostnad

Alla beställningar över 500kr skickas fraktfritt inom Sverige, annars tillkommer fraktkostnad på 50 SEK.

DHL ServicePoint

Dina varor levereras av DHL till ett av deras utlämningsställen eller med Brev. Du får välja utlämningsställe själv. Observera att DHL utlämningsställen inte nödvändigtvis är samma som Posten använder. DHL Servicepoint aviseras alltid med SMS. Normal leveranstid är 1-3 vardagar från det att försändelsen lämnar oss.

Ansvar

Houdini Sportswear AB är betalningsansvariga ifall varan skadas eller kommer bort på väg till dig. Du måste då kontakta vår kundtjänst så snart som möjligt, dock senast inom 60 dagar. Kommer varan bort eller blir skadad när du returnerar varan så är det du som är betalningsskyldig.

Ej utlösta paket

Houdini Sportswear AB loggar alltid IP-nummer vid köp. Om vi får tillbaka paket som inte lösts ut, förbehåller vi oss rätten att debitera dig för samtliga de kostnader som uppstår i samband med en sådan retur + hanteringskostnad totalt 300 SEK. Pengarna dras från det inbetalda beloppet för ordern.


Retur

Ångerrätt

Vi på Houdini vill självklart att du ska vara nöjd med din vara. Därför ger vi dig alltid öppet köp i 30 dagar. Kolla innan du öppnar förpackningen så att storleken är samma som du beställde, att färgen är den samma som du önskade och att det är samma modell. Var även noga med att kolla din storlek innan du beställer.

Det enda villkoret är att varan kommer tillbaka i originalskick d.v.s. att den ej är använd. Bifoga alltid originalförpackningar och eventuella tags. Om en vara är felexpedierad eller felaktig står vi självklart för returportot.

Återbetalning vid fakturaköp

Om du returnerat en del av en order drar du av beloppet på det du returnerat och betalar resterande belopp på fakturan. Du kommer då att få hem information om avbetalningsplan ifrån Klarna. Denna kan du bortse ifrån då den avskrivs tillsammans med resterande belopp då vi tagit emot din retur. Om du redan har betalat kommer återbetalning att ske till dig.

Återbetalning vid kortköp eller PayPal

Om du betalat med kort så kommer vi att kreditera retursumman på ditt kort, eller till ditt PayPal-konto, inom 14-dagar från att vi mottagit din retur. Fraktkostnad återbetalas endast vid reklamation av vara.

Byten och returer

Om du vill byta en vara så är det enklaste och snabbaste sättet att lägga en ny beställning i shoppen på den vara som du vill byta till. Sedan returnerar du din första order till oss enligt anvisningen nedan. Som konsument står du själv för returfrakten.

Returadress:
Houdini Sportswear
Finnboda Varvsväg 16
131 72 Nacka

Vi står självklart för frakten vid felleveranser

OBS! Normalt tar det ca två veckor från att du skickat din retur till oss innan du erhåller eventuell återbetalning. I undantagsfall kan det ta upp till 30 dagar vid återbetalning vilket är den maximala tiden enligt lag.


Reklamationer & reparationer

Vi är måna om att våra produkter håller högsta kvalitet, att de levererar som de ska och inte minst att du är nöjd med dina Houdini-produkter. Skulle du få en defekt vara har du reklamationsrätt i 3 år från det att du köpt varan förutsatt att felet är ursprungligt. Om du råkar ut för en olycka med en Houdini produkt hjälper vi dig i möjligaste mån att reparera den till självkostnadspris.
För att möjliggöra bästa och snabbaste service är det viktigt är att du vänder dig till inköpsstället där du köpte din Houdini produkt.
OBS! Vid en reklamation görs en utredning utav produkten. Vid eventuell tvist kommer Houdini Sportswear AB följa Allmänna Reklamationsnämndens rekommendationer.

Om du köpt en produkt från en återförsäljare

Om du vill returnera en produkt inhandlad från en återförsäljare ber vi dig returnera den till återförsäljaren. Alla våra återförsäljare har bra rutiner för att ta hand om reklamationsärenden.
För reparationsärenden till självkostnadspris kan det ibland vara svårare att få hjälp hos din återförsäljare. Har de inte möjlighet att hjälpa dig med detta är du välkommen att höra av dig direkt till oss.

Om du köpt en produkt från någon av Houdinis fysiska butiker

Ta med dig plagget in till butiken så hjälper de dig med din reklamation eller reparation. Glöm inte att ta med ditt kvitto. Har du inte möjlighet att ta dig till butiken, kontakta vår kundtjänst på repaircenter@houdinisportswear.com eller 08-557 746 96.

Om du köpt en produkt från Houdinis webbshop

Kontakta Houdinis kundtjänst på repaircenter@houdinisportswear.com eller 08-557 746 96. Det är bra att du har ditt ordernummer eller den e-mail som du angav när du beställde varorna tillgänglig så vi kan hitta din order.
Vi hjälper dig sedan att få varan skickad till oss kostnadsfritt. När vi har fått varan och reklamationen är godkänd skickar vi en ny vara eller betalar tillbaka det du betalt.

Om du fått en defekt eller fellevererad vara ber vi dig att kontakta kundtjänst så snart som möjligt , dock senast inom 60 dagar efter att du upptäckt felet.


Skötselråd

Vi vill såklart att dina Houdinplagg skall hålla så länge som möjligt, därför har vi satt ihop en liten guide.
Här får du tvättråd och tips och tricks hur du gör för att få plaggen att hålla så länge som möjligt.

Houdini Skötselråd

Kunduppgifter

För att handla hos oss måste du ange uppgifter i samtliga fält som är obligatoriska vid kundregistreringen. Om vi inte har din e-mailadress eller telefonnummer kan vi inte skicka någon orderbekräftelse och vi kan heller inte meddela dig om kända leveransförseningar eller om någon del av din beställning inte kan levereras. Varje gång du lägger en ny beställning hos oss skall du kontrollera att de angivna adressuppgifterna är aktuella.
Vi lagrar dina namn- och adressuppgifter och andra kontaktuppgifter i vårt kundregister. Dessutom behandlas uppgifter om dina inköp, sammanlagt belopp och antal produkter.
Uppgifterna används för betalning och leverans. Vi vidarebefordrar inte dina uppgifter till tredje part. Din e-mailadress används, då du har godkänt detta, till utskick av våra medlemsnyhetsbrev. Du kan när som helst avanmäla dig från dessa genom att kontakta vår kundservice.

Cookies

En cookie är en textfil som skickas ifrån en websida, ex. www.houdinisportswear.com till din dator där den lagras antingen i minnet (session cookies) eller som en liten textfil (permanenta cookies). Vi använder båda typer av dessa cookies. Permanenta cookies används enbart vid vissa tillfällen där vi valt att föra statistik på vissa produkter. Session cookies används för att lagra inloggningsinformation samt din kundvagn när du surfar runt hos oss. De sistnämnda raderas ur minnet så fort du stänger din web-browser.

Om din browser är inställd på att inte acceptera cookies kommer du inte ha möjlighet att lägga din beställning via Internet. Du kan lätt ändra denna inställning i din webbläsare. Behöver du hjälp med att ändra inställningen, kontakta vår kundtjänst på webshop@houdinisportswear.com.


Size guide

Storleksguide

Find your size and may true Core Comfort be with you.

Alla mått tas direkt på kroppen. Måtten är i centimeter.

MenXSSMLXLXXL
Chest88-9292-9696-100100-104104-110110-118
Waist76-8080-8484-8888-9494-100100-110
Seat92-9696-100100-104104-110110-116116-122
Sleeve & Shoulder818385878991
Inner Leg828384858687
MenXSSM
Chest88-9292-9696-100
Waist76-8080-8484-88
Seat92-9696-100100-104
Sleeve & Shoulder818385
Inner Leg828384
MenLXLXXL
Chest100-104104-110110-118
Waist88-9494-100100-110
Seat104-110110-116116-122
Sleeve & Shoulder878991
Inner Leg858687
WomenXXSXSSMLXL
Chest70-7676-8282-8888-9494-100100-108
Waist56-6262-6868-7474-8080-8686-92
Seat82-8686-9090-9494-9898-104104-110
Sleeve & Shoulder737577798183
Inner Leg787980818283
WomenXXSXSS
Chest70-7676-8282-88
Waist56-6262-6868-74
Seat82-8686-9090-94
Sleeve & Shoulder737577
Inner Leg787980
WomenMLXL
Chest88-9494-100100-108
Waist74-8080-8686-92
Seat94-9898-104104-110
Sleeve & Shoulder798183
Inner Leg818283
Kids8090100110120
Chest5052555760
Waist4850525456
Seat5154576063
Sleeve & Shoulder3539434649
Inner Leg3036424854
Kids8090100
Chest505255
Waist485052
Seat515457
Sleeve & Shoulder353943
Inner Leg303642
Kids110120
Chest5760
Waist5456
Seat6063
Sleeve & Shoulder4649
Inner Leg4854
Junior130140150160
Chest63677277
Waist58606264
Seat68737883
Sleeve & Shoulder53576266
Inner Leg60657075
Junior130140
Chest6367
Waist5860
Seat6873
Sleeve & Shoulder5357
Inner Leg6065
Junior150160
Chest7277
Waist6264
Seat7883
Sleeve & Shoulder6266
Inner Leg7075
No Title Content: